Pınar Dağ

London School of Journalism’de okudu. 2014 yılından beridir Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde Lisans ve Yüksek Lisans Öğrencilerine Veri Gazeteciliği (Data Journalism) dersleri veriyor. Veri Gazeteciliği sitesi Dağ Medya ve Veri Gazeteciliği Platformu nun kurucu üyesi.  Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2015-2018 yılları arasında yürüttü. Şimdi ise 2018’de İstanbul merkezli kurulan Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD)’un kurucu üyesidir. Çalışma alanları Veri Okuryazarlığı, Açık Veri, Veri Görselleştirme  ve Veri Gazeteciliği. Alanı ile ilgili 2012’den günümüze 200’ün üstünde uygulamalı atölye , sunum, konferans, panel yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Veri Gazeteciliği projesi  İşçi Ölümleri Açık Veritabanı Global Editor Network’ün Data Journalism Award yarışmasında açık veri kategorisinde finale kaldı. Yine aynı kurum tarafından kurucu üyesi olduğu Dağ Medya veri gazeteciliği sitesi dalında finale kaldı. Kurucu üyesi olduğu Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği’nin faaliyetleri kapsamında 6 kişi ile Türkiye’nin ilk kitlesel çevrim içi açık dersi olan Açık Veri ve Veri Okuryazarlığı sertifikalı modül programını geliştirdi. Bu eğitimlerden 2 binin üstünde kişi yararlandı ve yararlanmaya devam ediyor. Önemli bir veri görselleştirme aracı olan Veri Görselleştirme Kataloğu’nu  veri gazeteciliği dersi alan 7 öğrencisi ile Türkçeye kazandırdı.    School of Data ve OKFN’nin Türkiye temsilcisi. 5’in üstünde kitaba Veri Gazeteciliği bölümü ile katkıda bulundu. Şu anda Veri Gazeteciliği el kitabının 2018 yeni sayısını Türkçeye çeviriyor. Açık Veri El Kitabını ortak çalışmayla Türkçe’ye çevirdi.

Veri Okuryazarlığı alanında yürüttüğü  faaliyetler hem Türkiye’de hem Türkiye dışında Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan, Tanzanya, Güney Afrika ve Güney Kore’de de sürdürmektedir.

Twitter: @pinardag || Daha fazlası için: http://www.khas.edu.tr/cv/2774